Vali roheline elekter!
1. Kasuta elektrit säästlikult!
Üks esimene oluline samm kliimasõbralikumaks käitumiseks energiakasutuses on kasutada elektrit säästlikult! Selleks saad teha näiteks järgmist:
- pese pesu jahedama veega;
- elektroonikaseadmete ooterežiimi kasutamise asemel lülita need välja.
- kasuta lülitiga pikendusjuhet;
- kasuta energiasäästlikke elektroonikaseadmeid (märgis pakendil);
- talvel küta mõistlikult;
- toast lahkudes kustuta tuli;
- kasuta vett säästlikult, eriti sooja vett;
- ...
2. Vali roheline energia!
Eesti elektritarbimisest umbes neljandiku moodustab kodudes tarbitav elekter. Kui Sa ei ole kunagi mõelnud, millist elektrit tarbid, siis Eestis on see kõige tõenäolisemalt kliimamuutustele hoogu juurde andev põlevkivielekter. Et põlevkivi jalajälg on aga üüratu, soovitame valida selle asemel rohelise energia pakett!
Kuidas vahetada elektripakett keskkonnasõbralikuma vastu?
Elektrimüüja ja -paketi vahetamine on üle ootuste kerge - piisab vaid soovi avaldamisest ja edasi teeb uus elektrimüüja kliendi eest kõik vajalikud asjaajamised eelmise müüjaga lepingu lõpetamiseks või paketi vahetuseks. See on ühekordne tegevus, aga positiivne mõju on kestev.
Kui kallis on roheline energia?
Keskkonnasõbralik elekter on täna veel mõnevõrra kallim, kui põlevkivielekter.
Nt EKOenergia ökomärgisega rohelise paketi hind on fikseeritud hinna puhul põhitariifis 7.06 senti/kWh, samas kui tavaline elektripakett on hinnaga 6.90 senti/kWh. Vt -
https://www.imatraelekter.ee/pakett/pakett-pusiv/
Mille alusel valida endale sobivat rohelist elektrienergia pakkujat?
Mõned elektrimüüjad pakuvad “rohelisi” pakette, teised aga toovad välja, et nende elektrist on suur osa taastuvenergia. Et valik oleks lihtsam, vaatleme lähemalt erinevaid märgiseid ja võimalusi:- Hetkel on Eestis kõige keskkonnasõbralikum rahvusvahelise EKOenergia märgisega elekter. EKOenergia märgise on välja töötanud keskkonnaorganisatsioonid üle Euroopa, et avanenud elektriturgudel tarbija valikut lihtsustada ja vältida loodust kahjustavat näiliselt “rohelist” energiat. Lisaboonusena läheb osa EKOenergia tulust uute taastuvenergia projektide toetuseks EKOenergia märgisega elektripaketti pakub Eestis hetkel ainukesena Imatra elekter.
-
Ka Eesti suurimal tootjal Eesti Energial on oma roheline pakett, kuid sellega päritolutunnistust kaasa ei saa. Lisaks jääb kahtlus, kas rohelise energia ostja toetab sel viisil tõepoolest taastuvenergia arengut või hoopis põlevkivitööstuse jätkumist, mis on senimaani Eesti Energia põhiline tegevusala.
- Eesti Gaas pakub samuti rohelise elektri paketti, kuid samuti ei ole infot, et sellega tuleks kaasa ametlik päritolutunnustus.
Läti elektritootja Elektrum kirjutab oma kodulehel, et üle 30% nende energiast on taastuvenergia. Suuresti on tegu Daugava jõel toodetud hüdroenergiaga. Tasub tähele panna, et hüdroenergia on küll põlevkivienergiast oluliselt puhtam, kuid tammidel põhineval hüdroenergial on looduskaitsega mitmeid konflikte.
PÄIKESEPANEELIDE LEPING
- Uue lahendusena on turule tulnud võimalus lasta paigaldada oma katusele päikesepaneelid sõlmides elektrimüüjaga pikaajalise lepingu. Sellist võimalust pakuvad Elektrum, Eesti Energia ja Eesti Gaas (viimane ainult äriklientidele ja korteriühistutele).
PROSUMER ehk tooda ise ja müü võrku süsteem
- Mitmed pakkujad annavad võimaluse liituda nende kaudu võrguga ning müüa turule oma toodetud elektrit. Näiteks Alexela, Imatra, Eesti Energia.
Kas minu pistikupesast tuleb välja taastuvenergia?
Keegi ei jälgi täpselt, kuhu millised elektronid liiguvad - seega ei pruugi just sinu pistikupesast välja tulla taastuvenergia. Elekter toodetakse ja saadetakse ühisesse elektrivõrku. Sealt liigub see sinna, kus on nõudlus. Päritolutunnistusega rohelise elektri ostmine tähendab seda, et ostetud taastuvelekter on kindlasti toodetud ja võrku pandud. Niisiis peab olema taastuvenergia tootmine piisavalt suur, et rahuldada nõudlust. Mida rohkem on taastuvenergia tarbijaid, seda rohkem on vaja luua uusi elektrijaamu, et kõikidele taastuvenergiat jätkuks.
Mis on taastuvenergia tasu?
Sõltumata paketist maksab iga Eesti elektritarbija taastuvenergia tasu, mis on automaatselt lisatud elektriarvele. Selle rahaga toetab riik uusi taastuvenergia projekte. Toetus taastuvenergiale ei ole igavene, üks ettevõte saab toetust 12 aastat. See piirang on seatud selleks, et aidata ettevõttel investeeringut tasa teenida. Hiljem saavad taastuvenergia ettevõtted ise hakkama, sest taastuvatest allikatest energia tootmine on palju odavam kui fossiilsetest allikatest.
Viimati täiendatud 23.11.2020