Olulisemad sündmused ja meediakajastused: märts II

30. märts - aruteluõhtu "Illusioonidest energiat ei saa - miks me siis neisse usume?"

30. märtsil kell 18:00 toimus veebivahendusel Eesti Rohelise Liikumise eestvedamisel aruteluõhtu. Külaliseks oli ERL-i huvikaitse ekspert ja TÜ teadur Madis Vasser. Räägiti teemadel, kuidas Madis nn tavalise ignorantse eestlasena ennastkeskkonnateemadesse põhjalikult sisse luges, miks mitmed täna pakkumisel olevad tulevikulahendused põhimõtteliselt ei saa toimida, ja milliseks paistab kujunevat illusioonide-vaba tulevik. Vastuseid saadi ka küsimustele, mis on alternatiiv tuumaenergiale, millised taastuvenergia viisid on ka tulevikus realistlikud ning kuidas aina tõusva energiatarbimisega ühiskonnas on võimalik vähem energiat toota ning tarbida.

Konkursil saab hinnata ELi riikide rahastamisplaanide kliimasõbralikkust

Eestis ning teistes ELi liikmesriikides tehakse plaane uue finantsperioodi erakordselt suurte toetuste eesmärgipäraseks kasutamiseks. Euroopa vabaühenduste võrgustik Climate Action Network Europe lükkas sel puhul käima konkursi, mis toob esile ning kutsub hindama kõigi riikide rahastamisplaanide kliimasõbralikkust.
 
Kokku eraldatakse riikidele ELi taasterahastu paketist ning 2021–2027 eelarvest pretsedenditud 1,8 triljonit eurot. Eesti saab ühtekuuluvuspoliitika, taasterahastu ja õiglase ülemineku fondidest kokku 4,48 miljardit eurot. Taasterahastust vähemalt 37% tuleb kasutada rohepöörde toetamiseks.  

Keskkonnanädal 2021 - The Environmental Week 2021

19. - 23. aprillil toimub Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi poolt algatatud keskkonnanädal. Tegemist on ürituste sarjaga, mille peamine eesmärk on väärtustada keskkonda ja tuletada meelde meie osalust selles. Nädala fookuses on 22. aprill, mis on rahvusvaheline Maa päev.

Kliimastreigid jätkuvad veebis 2. aprillil

Fridays for Future kustub osalema digistreigil. Koroonaviiruse leviku pidurdamiseks on vaja, et kõik annaksid endast parima. Kliki pealkirjal ja loe lähemalt nende kodulehelt, kuidas veebis toimuval kliimastreigil osaleda.

Uudised ja arvamuslood meedias

Jaak Aaviksoo: entusiastide marsid probleeme ei lahenda, ERR, 29. märts
Kuigi koroonakriis on oma vahetu loomu tõttu kliimakriisi varjutanud, on viimane mõõtmatult tõsisem väljakutse. Vajame vastutustundlikke otsuseid, mis põhinevad teadmistel ja vastastikusel usaldusel, need aga nõuavad mitte ainult palju tööd, vaid ka aega, kirjutab Jaak Aaviksoo.

Demy Landson: ära usu hundi juttu. Tuumajaama müügimehed hullutavad meid õigete valikute ees silmi sulgema, Eesti Päevaleht, 28. märts
On selge, et rohepööre vajab saastavale põlevkivitööstusele alternatiivseid lahendusi, ennast tõestanud lahendused tuumajaama kõrval on aga juba ammu olemas. Artiklis võtab sõna Eesti Rohelise Liikumise (ERL) kommunikatsioonijuht Demy Landson.

Bioloog Tõnu Ploompuu: Inimese energiatõhusust tuleb suurendada, Pealinn, 28. märts
"Kliimaneutraalsuse eesmärk on ju põhimõtteliselt see, et inimesed ei raiskaks energiat oma elutegevusega ja seega peaks eesmärkidest olema esimesel kohal inimeste energiatõhususe suurendamine," tõdes Tallinna Ülikooli bioloogialektor Tõnu Ploompuu.

Kui eelistame puidule fossiilseid loodusvarasid, jääbki kliima soojenema, Maaleht, 25. märts
Praeguste tootmisvõimekuste ja tarbimisharjumuste juures kasutataks raiumata jätmise korral puidu asemel fossiilseid loodusvarasid ning fossiilse süsiniku emissioon paiskub atmosfääri juba esimese kriitilise kümnendi alguses, aga seotakse alles järgnevate tuhandete aastate jooksul.

Tallinnasse kerkib moodsaim kliimaneutraalne linnaosa, Eesti Päevaleht, 23. märts
Vertikaalhaljastus, katuse- ja kogukonnaaiad, oma elektrivõrk, autostumise radikaalne vähendamine, gümnaasium ja lasteaiad, kauplused, restoranid ja bürooruumid. Need on Paljassaare sadamaalale lähiaastatel rajatava Eesti esimese kliimaneutraalse Hundipea linnaosa märksõnad.

Kliimaaktivist Kertu Birgit Anton: esimesest kliimastreigist on möödas kaks aastat, valitsuste lubadused on täitmata, koroonakriis ei vabanda. Aitab tühjadest lubadustest! Eesti Päevaleht, 18. märts
Kliimasoojenemise piiramiseks ja teiste keskkonnaprobleemide leevendamiseks on vaja tegutseda parima olemasoleva teaduse põhjal. Statistilised nõksud või tseremoniaalselt allkirjastatud lepped ei aita. Sõna võtab Fridays for Future (FFF) keskkonnaaktivist Kertu Birgit Anton.

Erik Gamzejev: rohepöörde äkilised spurdid võtavad hingetuks, ERR, 17. märts
Mõistlikud inimesed ei ole vastu süsinikuheitmete piiramisele ja põlevkivielektri asendamisele. Küsimus on, kui kiiresti muutused toimuvad ja millised on nende sotsiaal-majanduslikud mõjud.

Millist Euroopa kliimaseadust Eesti soovib? Müürileht, 17. märts
Eestimaa Looduse Fondi (ELF) kliimaekspert Johanna Maarja Tiik ja Keskkonnaõiguse Keskuse (KÕK) kliimaspetsialist Triin Jäädmaa arutlevad Müürilehes arvaldatud artiklis Euroopa Liidu kliimaeesmärkide üle. Viigrihüppest unistaval Eestil tuleks toetada teaduspõhisust ning senisest suuremat ambitsioonikust.

Siim Kallas: Euroopa Liit soovib ellu viia tõelist digi- ja rohepööret, ERR, 16. märts
Eestile on keskkonnamõjuga tegevusteks ette nähtud 3,3 miljardit eurot, sealhulgas täiesti uue loodava õiglase ülemineku fondi vahendid. Fondist on Eestile määratud 340 miljonit eurot, mis on võrreldes teiste liikmesriikidega suurim toetus ühe elaniku kohta. See on oluliseks toeks kliimasõbralikumale majandusele üleminekul Ida-Virumaal.

Kaanepildiks kasutatud foto autor: Singkham, Pexels.com